5 Kasım 2013 Salı

Okunacak Şeyler Var Yüzümden Önce Ellerimde


Pinuccia 'nın hazırlayıp önümüze sunduğu güzel bir etkinlikte buldum kendimi. Çok da sevindim, hemen adapte oldum. Okumayı bekleyen kitaplarım vardı, kitap okumam çok azaldı diye üzülüyordum falan derken bu bir vesile olacak.

Hiçbir zaman çocukken bile kazanacağıma veya finale kalacağıma garantisi olmayan olaylarda,yarışlarda hırs yapmadım. Yani eğer 1.-2.-3. sıradaysam o kadar yakınken bari ben kazanayım der atak yaparım. Ama onun dışında evet gayret gösteririm, evet o yarışmaya inanır gereklerini yaparım, evet heyecanlanırım ama hırstan kudurmam. Sonunda sadece "elimden geleni yaptım"demek isterim.
Bu etkinlik de sadece buna yarayacak. Kitap okumaya unuttuğum değeri vereceğim, kimler ne okuyor diye diye yeni kitaplar duyacağım, mutlu da olacağım :)

Listemi dakikalar içinde yaptım cidden. Zaten bana ayarlama, düzenleme, ön araştırma, listeleme, seçim yapıp ortaya menü çıkarma de bu işin en şevkli, en becerikli insanı olup çıkıyorum (yanlış kariyer mi seçiyorum lan kendime) Ahanda listem ;

not; Aklım öyle hin, öyle de üç kağıtçı biriyim ki her kitap en az 2 kategoriye giriyor. Bir kitabı birden fazla kategoriye gösterebilsek sadece 4-5 kitapla bu iş bitmişti :)

not; Elimde olan -veya ev arkadaşımdan alacağım- 7kitap dışında hepsi de okulumun kütüphanesinden edineceğim kitaplar. Yani kitap okumak dünyanın en ucuz zevklerinden ve lükslerinden biri -iyi ki ;)


1. Kategori (10 puan): Altın Kitaplar Yayınevi’nden çıkan bir kitap;
Bir Genç Kız Yetişiyor (Betty Smith - 416 syf) Elimdeki 12.baskısı olup aynı zamanda sahaftan itinayla seçilmiştir. Elimde "Cehennem" var ama niyeyse o kitap bendeki kıyamet fobisini körüklediği için baştan okumaya cesaret edemedim.

2. Kategori (10 puan): Kütüphaneden ödünç alınmış veya sahaftan satın alınmış bir kitap okuyanlara.
Karartma Geceleri (Rıfat Ilgaz - Çınar yay. - 219 syf) Kendisi aynı zamanda sahaftan alınma.

3. Kategori (10 puan): Adında bir hayvan adı olan bir kitap okuyanlara.
İncir Kuşları (Sinan Akyüz - Alfa yay. - 320 syf) Hemmencecik dün başladığım ilk kitap. (not;baş;4kasım - bitiş;10kasım)

4. Kategori (15 puan): 600 sayfadan uzun bir kitap okuyanlara.
Dahiler ve Aşkları (Hazırlayan; Özcan Erdoğan - İkaros yay. - 783 syf) Kendisi aynı zamanda biyografi kategorisine de girerek aşkın başka olduğu söylenen ayda bahaneyle okumak istediğim kitap.

5. Kategori (15 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış bir yazarın bir kitabını okuyanlara.
Evdeki Silah (Nadine Gordimer/1991 Nobel Edebiyat Ödülü- Can yay. - 302 syf) Kendisi aynı zamanda hiç okumadığım ülke edebiyatına da kütüphaneden alınacak kitap kategorisine de girerek beni küstahlaştıran kitaplardan.

(not; ben her zaman ennn başarılı, ennnn parlak, ennnn çalışkan olamasam da illa ki ayrıntılı başlıklarda bir en olurdum. Ve bu da bana gizli bir haz verirdi. Jüri özel ödülü gibiydi bu benim için. İşte ordan kalan bir alışkanlık bu yukardaki durum) 

6. Kategori (15 puan): Türk edebiyatında klasik kabul edilen bir roman okuyanlara.
Cezmi (Namık Kemal - Şule yay. - 293 syf) Elimde olduğu için okumak istediğim roman bu listedeki tek içime sinmeyen, kararsız kaldığım kitap oluyor.

7. Kategori (15 puan): Hiç okumadığınız bir ülke edebiyatından bir kitap okuyanlara.
Yitik Cennet (Cecilia Samartin/Küba - Koridor yay. - 365 syf) Elimdekilerden biri.

8. Kategori (20 puan): Sinemaya uyarlanmış bir kitabı okuyup filmini izleyenlere.
Hobbit (J.R.R. Tolkien - İthaki yay. - 426 syf) Bayılarak izlediğim birincisinden sonra sabırsızlıkla beklediğim 2. ve 3. filmi de var. Onları zamanı gelince izlerim artık. Ama 1.'yi yeniden izlemek -bu kez evde tabii- güzel olacak, hem de 2.'ye hazırlık hatırlatma olsun :)

9. Kategori (20 puan): Adında kış mevsimine ilişkin bir sözcük olan veya konusunda kış teması olan bir kitap okuyanlara.
Kaygılarımızın Kışı (John Steinbeck - Remzi yay. - 311 syf) hem kütüphaneden alınacak olması hem de 1962 Nobel'li olmasıyla bu da 3 dalda - isim, yazar, mekan- adaylığını koyup ismiyle kazanan isim o.

10. Kategori (25 puan): Yasaklanmış bir kitap okuyanlara.
Dorian Grey'in Portresi (Oscar Wilde - Can yay. - 252 syf) Kütüphaneden alınacak kitap bana sadece komik bir anımı ve mazi olmuş birini hatırlatıyor :)

11. Kategori (25 puan): Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazılmış bir kitap okuyanlara.
Sınıf Arkadaşım Atatürk (Ali Fuat Cebesoy - Temel yay. - 203 syf) Hem kütüphaneden alınacak hem de biyo-otobiyografiye çalan eser.

12. Kategori (25 puan): Yayınlanmış en az beş kitabı olan bir yazarın ilk kitabını veya romanınıokuyanlara.

Hac (Paulo Coelho - Can yay. - 223 syf) Başvurular yine kütüphane.

13. Kategori (25 puan): Bir biyografi veya otobiyografi okuyanlara.
Bir Bilimadamının Romanı (Oğuz Atay - İletişim yay. - 270 syf) Başvurular bu kez homemade'den aynı zamanda bir Türk klasiği de olur kendileri.

14. Kategori (30 puan): Okuma yazmayı öğrendiğiniz yıl ilk kez yayınlanmış bir kitap okuyanlara.
Bir Tatlı Huzur (Ayşe Kulin/1996 - Everest yay. - 232 syf) Bu kitap da kütüphane memuresinin ellerinden öper.

15. Kategori (40 puan): Bir üçleme veya aynı seriden üç kitap okuyanlara.
Yüzüklerin Efendisi (J.R.R. Tolkien - Metis yay. -  Yüzük Kardeşliği; 494 syf - İki Kule; 412 syf - 408 syf) Aşık olarak ve bir gecede yaklaşık 12 saat izleme rekoruylan uzun versiyonlarını izlediğim - ki öncesinden 2-3 kez izlenmişlerdi - zat-ı şahanelerini okumayı da dört gözlen bekliyorum. Ve nostalji yaparak izlenecek ufak ödüller :)

Vre Bismillah !

4 yorum:

 1. 4. kategori kitabını çok merak ettim doğrusu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biraz göz atınca gözüm korktu açıkçası. daha samimi bir dil, daha basit bir üslup beklerken edebiyat kitaplarından çıkma makale girişlerindeki yazar hakkında verilen bilgilere benziyor. Belki değişebilir; emin değilim.

   Sil
 2. Dorian Grey'in Portresi'nin yasaklı olduğunu biilmiyordum, neden yasaklanmış ki diyeçeğim cevap aşıkar Henri yüzünden :) Kitabı henüz bitirdim. Biran önce okumanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. durr spoiler verme okumadım ben yaaww ! okucam en kısa sürede :)

   Sil